Teknik Servis

Lenovo laptop arıza tespiti

Firmamızca önem verdiğimiz konulardan birisidir. Lenovo servisi olarak biliyoruz ki düzgün bir şekilde yapılan laptop arıza tespiti ile doğru parçaların değişimi ve onarımını sağlamaktadır. Ayrıca doğru tespit hem servisimize hem de size zaman ve düşük maliyet olarak da geri dönmektedir. Yanlış arıza tespiti yanlış parçaların değiştirilmesi ve sürekli problemle karşılaşılması anlamına gelmektedir. Tabi ki doğru yedek parça seçimi ve değişimi tecrübe gerektiren bir durumdur.Bir ustanın işçiliği ne kadar iyi olursa olsun yanlış parçayı değişiyorsa yapılan işin hiçbir önemi yoktur.Bu nedenle Laptop tamiri sadece işçilik değil aynı zamanda bilgi ve tecrübe gerektiren bir iştir. Biz Lenovo servisi olarak çalışma arkadaşlarımızı bu kriterlere uygun, alanında eğitimli ve tecrübeli kişileri seçerek ekibimize dahil ederek size en doğru hizmeti vermekteyiz.

Lenovo Ekran Kartı Arızası

Lenovo laptopta görüntü yok veya laptopta görüntü bozuk şeklinde şikayetleriniz var ise bu gibi arızalar laptop ekran kartı arızası çipset arızası gibi sorunları işaret etmektedir. Lenovo çipset ve ekran kartı değişimi en çok karşılaşılan arıza türlerindendir.Zamanında bakımı yapılmadığından laptop aşırı ısınıyor ve bu ısı ekran kartı, işlemci, çipset gibi anakartın üzerine entegre olan parçaların arızalanmasına sebep olmaktadır. Günümüz gelişmiş teknolojiye sahip laptoplarda laptop ekran kartı, işlemci ve çipset gibi donanımların tümü hatta bazı modellerde hard disk ram gibi diğer donanımları da tek bir anakart üzerinde entegre olarak bulunmaktadır. Bu nedenle tek bir donanımın arızası nedeniyle komple anakartı değişmek istediğinizde diğer sağlam parçalarında parası eklendiğinden oldukça maliyetli bir işlem söz konusu olabilmektedir. Oysaki laptop anakartı üzerindeki bütün parçalar değiştirilebilirdir. Bunun için gereken ise orijinal yedek parça, çipset değişimi yaparken kullanılan makineler ve en önemlisi işin ehli olmaktır. Her ne kadar söylenirken basit bir işlem gibi görünse de anakart üzerindeki arızalı parçaları tespit etmek ve değişimini sağlamak oldukça meşakkatli ve tecrübe gerektiren işlerdir. İşin ehli olmayan kişiler tarafından yapılan laptop onarım işlemleri sağlam parçalarında arızalanmasına hatta bütün parçaların üzerinde bulunduğu anakarta zarar verilmesine sebep olarak çok daha uygun fiyata yapılacakken komple laptop anakart değişimine kadar gidebilecek durumlara sebep olabilmektedir. Lenovo laptopunuzda buna benzer bir sorun yaşıyorsanız Lenovo servisi iletişim bölümümüzden bize ulaşmanız yeterlidir.

Lenovo ssd değişimi

Hard disk değişimi iki şekilde gerçekleşir. İlki daha yavaş ve çok sık arıza veren geleneksel hard disklerin yerine takılarak bilgisayarın daha hızlı ve stabil çalışması sağlamak içindir. Diğeri ise hali hazırda ssd ile üretilmiş laptopların kapasite yükseltilmesi veya arıza yapmış ssd nin değişimi ile olmaktadır. Bazı modellerde ssd takılması oldukça kolaydır disk değişimi için kullanılan kapak açılarak basitçe değiştirilebilir.Bazı modellerde ise cihazı komple sökmek gerekebilmektedir.Ayrıca bilmemiz gereken diğer bir hususta her ssd nin aynı özelliklere sahip olmadığıdır. Laptopunuzla uyumlu ve stabil çalışmasını sağlamak için bilgisayarınızın özelliklerine uygun okuma ve yazma hızlarına sahip ssd tercih edilmelidir.Yeni nesil bilgisayarlarda anakart üzerine montajı yapılarak çalışmasını sağlanan m.2 sata diskler bulunmaktadır. Lenovo M.2 sata disk değişimi için laptopun anakart üzerinde bulunan soket yapısı ve desteklediği disk modelleri bilinmelidir. M.2 sata diskler şekil itibariyle birbirlerine çok benzeseler de donanımsal olarak uyum göstermeyen diskler laptopunuzda çalışmamaktadır. Lenovo servisimizde yapılan ssd değişimi,m.2 sata değişimi cihazınızın özellikleri incelenerek ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapılmakta ve tarafınıza teslim edilmektedir.

Lenovo laptop bakımı

Notebook bakımı birkaç işlemden geçerek yapılmaktadır. Bunlar laptop termal macun değişimi, fan temizliği ve termal pad değişimi ile yapılmaktadır. Laptop termal macun değişiminde kullanılan termal macunun doğru tipte olması gerekmektedir. Termal macunlar zamanla özelliğini yitiren taşlaşarak ısı iletimini kaybeden bir malzemedir ve düzenli olarak değişimi gerekmektedir. Masa üstü bilgisayarlarda kullanılan termal macunlarla laptoplardaki termal macunlar aynı tipte değildir. Piyasada şırınga içerisinde satılan termal macunlar laptoplar için uygun değildir ve yeterli ısı iletimi sağlamayacağından laptopta ısınma gibi sorunlar ortaya çıkaracak ve zamanla donanımların arızalanmasına sebep olacaktır. Laptop fan temizliği aralığı ise notebookların kullanım alanına göre değişmektedir. Örneğin tozlu bir ortamda kullanılan notebookların ortalama 5-6 ay içinde fanları tıkanabilmekte ve yeterli hava akışını sağlayamayabilmektedir. Termal padler ise termal macunun daha yoğun kıvamda pad şeklinde olan halidir.Genel olarak ekran kartları ve çipsetlerde kullanılırlar ve termal padlerde termal macunlar gibi özelliğine göre ısı iletimi farklı olan zamanla özelliğini yitiren ve değişmesi gereken bir materyaldir.Siz de Lenovo servisimizde profesyonel bir bakım yaptırmak için bize iletişim bölümünden ulaşmanız yeterlidir.

Lenovo laptop klavye değişimi

Arızalanmış klavyelerin değişimi firmamız tarafından yapılan parça değişimlerindendir. Klavyelerin içerisinde bakır iletken veya elektronik kompenentler bulunmamaktadır. Laptop klavyesi üretimi tabaka halinde bir film ve filmin içinde iletken boya kullanılarak yapılır. Bu iletken boyalar zamanla özelliğini yitirebilir veya klavye sıvı teması sonucu zarar görebilirler. Klavye sıvı temasında yapılan en büyük yanlış klavyeye fön makinesi tutmaktır. Çünkü laptop klavye tuşu oldukça ince yapıya sahip ısıya dayanıklılığı olmayan plastikten üretilmiştir. Fön makinesi tutulan klavyenin tuşları erimekte ve kullanılmaz hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en mantıklı işlem cihazı hemen kapatmak ve ters çevirerek sıvının süzülmesini bekleyerek içerisindeki sıvının anakart gibi hayati bileşenlere temas etmesini önlemektir. Lenovo Laptop klavyesi onarımı mümkün olmayan yedek parça türlerindendir ve direk değişimi gerekmektedir. Klavye onarımı yapılabilecek tek husus yerinden çıkarılmış tuşları tamamlamaktır.

Lenovo laptop adaptör (şarj aleti)

Arıza vermesi durumunda değişimi bilgi gerektiren diğer bir konudur. Fiyatları gereği tercih edilmeyen orijinal Lenovo adaptörü yerine aynı kalitede muadil adaptör kullanılabilir. Bu konuda önemli olan laptopun gereksinim duyduğu voltaj, amper ve watt güçlerine dikkat edilerek cihaza tamamen uyumlu ve özellikle belirtmek gerekirse orijinal veya yüksek kaliteli adaptör kullanılmasıdır. Piyasada bulunan ucuz laptop adaptörleri şebeke elektriğinden gelen dalgalı elektrik akımını dengeleyememekte ve laptopa sürekli farklı akımlar göndererek laptopun anakartının yanmasına kadar gidecek sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Lenovo adaptör onarımı sadece kablosu zarar görmüş laptop adaptörünün kablo değişimi yapılarak mümkün olmaktadır. Lenovo şarj aleti yüksek şebeke elektiriği ile çalıştığından elektroniksel onarımı tavsiye etmemekteyiz.

Lenovo laptop menteşe tamiri

Laptop menteşe değişimi ile veya menteşenin bağlandığı kasanın kırık kısımlarını onararak orijinal haline geri çevrilmesi ile mümkün olmaktadır. Lenovo laptop menteşesi genel olarak kullanılan tüm menteşler gibi mekanik parçalardan biridir. Mekanik parçalar yapıları gereği zamanla eskiyen veya sürekli bakıma ihtiyaç duyan parçalardır. Kullanıcıların bilmediği önemli konulardan biri de menteşelerinde belirli bir periyotla ayar ve bakım gerektirdiğidir. Zamanla ayarı bozulan paslanan menteşeler sertleşerek kapağın zor açılmasına ve zamanla iyice sıkışarak kasanın ve menteşenin kırılmasına sebep olmaktadır. Kırılan Lenovo laptop menteşesi yenisi ile değiştirilip kasa ise durumuna göre değiştirebilir veya onarılabilir. Kasa onarımı düzgün bir işçilikle kalıplanarak yapıldığı sürece tabiri caizse eskisinden daha sağlam olmaktadır. Fakat gelişigüzel Japon yapıştırıcısı diye tabir edilen yapıştırıcılarla yapılan onarımlar aynı arızasının kısa sürede tekrarlamasına ve onarımı mümkün olamayan deformasyonlara sebep olmaktadır.

Lenovo laptop ekran değişimi

Darbe görmüş kırık ekranlarda, zamanla görüntü bozulması, laptopta beyaz ekran , dikey veya yatay çizgiler oluşması sonucu yapılan bir işlemdir. Lenovo laptop ekran onarımı mümkün olmayan onarım türlerindendir. Direk ekran değişimi gerekmektedir. Her modelin ekran çeşidi farklıdır. Laptop led ekran,slim led ekran, ultra slim ekran, full hd ekran, hd ekran, 30 pin ekran, 40 pin ekran, Lenovo dokunmatik ekran ve bunun gibi bir çok çeşitliliği bulunmaktadır.Günümüz laptoplarında ekranlar led ekran olarak üretilmektedir. Led laptop ekranı uzun çalışma ömrüne sahiptir. Muadil diye tabir edilen ekranlarda bulunmakta ve kısa süre sonra ölü piksel, görüntüde bozulma, ekranda titreme gibi sorunlar çıkarabilmektedirler. Firmamızda laptoplarınıza orijinal Lenovo ekranı takılmakta ve garanti belgesi düzenlenerek teslim edilmektedir.

Lenovo bilgisayar hızlandırma

Laptop yavaş çalışıyor şikayetiyle gelen müşterilerimizin genel sorunları hardisk ram ve işlemci arızası kaynaklı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda laptop servise alınarak arıza tespiti yapılır ve arızalı parça değişimi için gerekli bilgiler tarafınıza sunularak yedek parça değişimi yapılır.Bunun dışında gün geçtikçe kullanılan programlar daha yüksek özelliklere sahip donanımlara ihtiyaç duyarlar. Masaüstü bilgisayarlar gibi laptoplarında donanım güncellemesi yapılabilen parçaları vardır. Bunlardan ram yükseltme, eski tip hard disklerin ssd disk ile değişimi ve bazı modeller için laptop işlemci yükseltmedir.

Virüs bulaşan laptoplarda zamanla yavaşlamaya neden olan önemli faktörlerdendir. Talebiniz doğrultusunda bilgisayardaki önemli verilerinizin yedeği alındıktan sonra Laptopa format atmak yani içerisindeki yazılımı fabrikasyon haline getirmek windowsun daha ilk günkü hızına ulaşmasını sağlar.